Meta, AB Dijital Pazarlar Yasası’nı İhlal Ettiği için Para Cezasına Çarptırılabilir

Haziran ayı sonlarında Avrupa Birliği (AB), Apple’ın Mart ayı sonlarında yürürlüğe giren Dijital Piyasalar Yasası (DMA)’nı ihlal ettiği ettiğini paylaşmıştı. Şimdi ise AB politikalarının yürütme organı Avrupa Komisyonu, Facebook ve Instagram platformlarının sahibi olan Meta’nın da Dijital Pazarlar Yasası (DMA)’nı ihlal ettiğini duyurdu.

Komisyon’un Meta’ya ilişkin ilk bulguları Meta’nın “rıza göster ya da öde” modeline ilişkin endişelere odaklanıyor. Meta şu anda kullanıcılara uygulamalarına ücretsiz erişim ve veri paylaşımına rıza gösterme ya da toplanmasını engellemek için ödeme yapma seçeneği sunuyor. Komisyon’un açıklamasında Meta’nın “kullanıcıların kişisel verilerini daha az kullanan ancak bunun dışında ‘kişiselleştirilmiş reklamlar’ temelli hizmetle eşdeğer olan bir hizmeti tercih etmelerine izin vermediği”, ayrıca Meta’nın “kullanıcıların kişisel verilerinin bir araya getirilmesine özgürce izin verme haklarını kullanmalarına izin vermediği” savunuluyor.

Geçmişteki açıklamaları yineleyen Komisyon, Meta’ya hiçbir ücret ödemesi gerektirmeyen “eşdeğer bir alternatif” yaratma çağrısında bulundu. AB’nin düzenleyici organının nihai bir karar vermesi için Mart 2025 sonlarına kadar (soruşturmanın başlamasından bir yıl sonra) süresi var. Meta, yasayı ihlal etmekten suçlu bulunursa, yıllık küresel gelirinin yüzde 10’una eşit bir para cezasına çarptırılabilir.

Meta ise henüz herhangi bir yanlış yaptığını kabul etmedi. Şirket yaptığı açıklamada, “Reklamsız abonelik, Avrupa’daki en yüksek mahkemenin talimatlarını takip ediyor ve DMA’ya uyuyor. Bu soruşturmayı sona erdirmek için Avrupa Komisyonu ile daha yapıcı diyalog kurmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir