Pegasus filoya 52 yeni Airbus katıyor

Pandemi sonrasında seyahatlerde hızlı bir toparlanma yaşayan Pegasus, Temmuz 2023’te 36 adet Airbus A321neo uçak siparişi vererek 2012’den bu yana verdiği toplam sipariş sayısını 150’ye çıkardı. Öztürk, bu siparişlerin 16’sının 2024 yılı içerisinde teslim edileceğini, kalan 52 uçağın ise 2029 yılı sonuna kadar filoya katılacağını belirtti.

Airbus ve Boeing’in üretim slotlarının uzun yıllar boyunca dolu olması, havayolları için uzun bekleme sürelerine neden oluyor. Öztürk, “2029’dan sonra, büyümek istiyoruz, talep var yeni bir siparişle çıkmak zorundayız” dedi. Ancak, henüz bu konuda belirli bir karar veya çalışma olmadığını da ekledi.

SEKTÖREL ZORLUKLAR

Bu hafta Dubai’de düzenlenen Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) yıllık toplantısında, havayolu CEO’ları, uçak üreticileri, motor üreticileri ve kiralayıcılar bir araya geldi. Toplantının ana gündem maddeleri arasında tedarik zinciri sorunları ve uçak teslimatlarındaki gecikmeler vardı. ABD’li uçak üreticisi Boeing’deki güvenlik endişeleri ve Airbus’taki üretim gecikmeleri, havayolu şirketlerini yeni uçak siparişlerini çok önceden planlamaya zorladı.

Pegasus’un şu anda 105 uçaklık bir filosu var ve bu filo hem Boeing hem de Airbus uçaklarından oluşuyor. Öztürk, ikili filo stratejisinin işe yarayıp yaramadığı sorulduğunda, tek bir filo işletmenin daha basit göründüğünü ancak teslimat gecikmeleri yaşandığında iki üreticinin de resmin içinde olmasının avantaj sağladığını ifade etti. Ayrıca, Pegasus’un Airbus teslimatlarında önemli bir gecikme yaşamadığını da vurguladı.

Öztürk, jeopolitik gerilimler ve savaşların yakıt fiyatlarını yükselttiği, enflasyonun arttığı bir dönemde maliyetleri yönetmenin ve talebe ayak uydurmanın en büyük zorluklar arasında olduğunu belirtti. Ancak, aksaklıklara rağmen Pegasus’un 2024 yılında %28 ila %30 arasında bir işletme kâr marjı elde etmeyi hedeflediğini söyledi.

ULUSLARARASUI GENİŞLEME

Pegasus, 2023 yılında Amman, Varşova ve Birmingham gibi şehirler de dahil olmak üzere 20 yeni uluslararası güzergâh ekledi ve toplam uçuş sayısını 53 ülkede 138’e çıkardı. Talebi karşılamak için 15 yeni Airbus uçağını teslim alan şirket, ayrıca üç uçağı da wet lease olarak kiraladı. Öztürk, Boeing uçaklarını başlangıçta planlanandan daha uzun süre uçurma kararının da kapasiteyi sağlamak için alındığını belirtti.

YENİ ROTA PLANLARI

Pegasus bu yıl daha fazla rota eklemeyi planlıyor. Öztürk, mevcut filosunun uçabildiği altı saatlik menzil içinde 67 ülke ve 500 destinasyon bulunduğunu ve hâlâ kullanılmayan bir potansiyel olduğunu söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir